Forum Łódź, Forum o Łodzi Strona Główna Łódź, Forum o Łodzi
Witam na forum o Łodzi. Zapraszam do dyskusji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kościół p.w. Matki Bosiej Anielskiej (ul. Rzgowska 41a)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Łódź, Forum o Łodzi Strona Główna -> Świątynie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:48, 19 Maj 2008    Temat postu: Kościół p.w. Matki Bosiej Anielskiej (ul. Rzgowska 41a)

Przy Rzgowskiej zburzą kościół i postawią nowy

05.05.2008

Stuletni kościół pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej przy ul. Rzgowskiej 41a zostanie zburzony. W jego miejscu jeszcze w tym roku ma stanąć nowa świątynia.

- Budynek jest w fatalnym stanie technicznym - mówi proboszcz tamtejszej parafii. - Został postawiony bez fundamentów, ma słabą konstrukcję i pękający sufit.

Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się prace wyburzeniowe.

Ojcowie franciszkanie, sprawujący posługę w parafii, liczą, że budynek w stanie surowym uda się postawić jeszcze w tym roku, co ma kosztować 1,6 mln zł. Jego wykończenie potrwa wiele lat. Na razie ojcowie szukają sponsorów.

Póki nie stanie nowy kościółek, msze święte będą się odbywać w auli (może pomieścić 200 osób) nad kancelarią.
(lb) - Express Ilustrowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:41, 17 Lip 2008    Temat postu:

Kościół zamiast kościoła

Joanna Podolska
2008-07-16, ostatnia aktualizacja 2008-07-17 10:23

Franciszkanie planują ruszyć wkrótce z budową nowego kościoła przy ul. Rzgowskiej. Jego wizualizację można oglądać w świątyni i na stronie internetowej. Sęk w tym, że aby powstał, ma zostać wyburzony stuletni budynek.

Kaplicę wybudowano w 1908 r. w typowym dla kościołów protestanckich skromnym stylu. Ma charakterystyczne empory wsparte na żeliwnych słupach. Elewacja nie ma wielu ozdób, tylko niewysoki szczyt, przypominający attykę. Na naczółku wyraźna jest data budowy: 1908. W tym roku powinna więc być organizowana uroczystość z okazji setnych urodzin budynku, ale szykuje się rozbiórka. Podobno kościół jest zbyt zniszczony i nie nadaje się do remontu.

Od 1945 r. dawnym kościołem baptystów przy ul. Rzgowskiej opiekują się franciszkanie konwentualni. Przez wiele lat zakonnicy mieszkali w starym drewnianym budynku obok kościoła. Kilkanaście lat temu przenieśli się do nowoczesnego klasztoru wybudowanego przy ul. Krasickiego 2. Działa tam również ośrodek duszpastersko-charytatywny, a także świetlica środowiskowa. Natomiast nabożeństwa cały czas prowadzone są w starym kościele. Zaraz przy wejściu do świątyni można obejrzeć projekt nowego kościoła. Będzie większy, obok głównej nawy planowana jest boczna kaplica, zakrystia i wieża. - W końcu będziemy mieć ładny Dom Boży - cieszy się jedna z parafianek. Od kilku lat słyszała o nowej świątyni, tęskni za dużymi witrażami, pięknymi obrazami. - Jak coś jest stare i zniszczone, to trzeba naprawić. A jak nie nadaje się do naprawy, to trzeba wyburzyć i postawić coś nowego - mówi.

- To ostatni oryginalny kościół baptystów na terenie Łodzi. Na pewno wymaga remontu, ale w stanie technicznym jest niezłym - uważa Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków. Jego zdaniem można rozbudować kościół, skoro jest taka potrzeba, ale byłaby wielka szkoda, gdyby budynek zburzono. Chce namawiać przeora franciszkanów na zmianę planów. Może być jednak za późno. Franciszkanie już w tym roku są gotowi przystąpić do prac rozbiórkowych. Na czas budowy nabożeństwa mają być odprawiane w świetlicy po drugiej stronie ulicy.

Ksiądz proboszcz rozmawiał z "Gazetą", ale nie zgodził się, żeby go cytować. Wiadomo jednak, że tańsza będzie budowa nowego kościoła niż modernizacja starego. Mało tego, podobno budynek jest w fatalnym stanie i bez interwencji sam się rozleci.

- Sklepienie jest wtórne albo było naprawiane. Ściany wymagają ekspertyzy technicznej, ale nie wygląda na to, by budynkowi cokolwiek zagrażało - uważa dr Andrzej Kuligowski, rzeczoznawca budowlany.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:59, 17 Paź 2008    Temat postu:

Franciszkanie zburzą kościół i... postawią nowy

10.10.2008

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej świątyni przy ul. Rzgowskiej 41 a. Stanie ona w miejscu kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, który jest w fatalnym stanie technicznym. Został postawiony bez fundamentów, ma słabą konstrukcję i pękający sufit. Zostanie więc zburzony.

Pierwszy etap budowy przewiduje postawienie kaplicy i zakrystii w stanie surowym do 30 marca 2009. Teren został już ogrodzony, a prace mają ruszyć za kilka dni.

Póki przy ul. Rzgowskiej 41 a nie stanie nowy kościółek, msze święte będą odbywać się w auli (może pomieścić 200 osób) nad kancelarią w budynku klasztornym.

(lb) - Express Ilustrowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:05, 30 Maj 2009    Temat postu:

Z kościoła Matki Bożej Anielskiej została kupa gruzu

16.04.2009

W ciągu kilku godzin zburzono wczoraj kościół Matki Bożej Anielskiej przy ul. Rzgowskiej 41. To pierwszy taki przypadek od 50 lat.

- Serce mi stanęło, gdy wyszłam dziś z domu, a kościoła nie było - denerwuje się Iwona Michalska-Markiewicz, parafianka. - Jeszcze w sobotę byłam w nim na nabożeństwie, mam tyle wspomnień - opowiada.

Kościół pochodził z 1908 roku. Pierwotnie służył baptystom, później franciszkanom. Nie był wpisany do rejestru ani do ewidencji zabytków.

- Mnie też serce boli i nie jest mi łatwo - przyznaje ojciec Grzegorz Piórkowski, proboszcz parafii, który jeszcze w wielkanocny poniedziałek odprawiał tam msze. - Niestety, stropy i ściany były przegniłe, groziły zawaleniem. Każde nabożeństwo to był stres.

- A jednak to wielka szkoda - mówi Ryszard Bonisławski, przewodnik po Łodzi. - Można było dobudować nową część do starej i przeorientować kościół. Stanem technicznym tłumaczy się wiele osób, które wyburzają stare budynki. Tak samo było w przypadku willi przy ul. Wigury.

Prawdopodobnie to dopiero drugi w Łodzi przypadek zburzenia kościoła, bo nawet w czasie wojny kościołów nie burzono. Tylko w 1961 roku rozebrano drewniany kościół św. Teresy przy ul. Kopcińskiego. Jego poświęcone części zostały wówczas spalone.

W miejscu starego kościoła przy ul. Rzgowskiej powstanie nowy, ceglany. Na razie msze będą odprawiane w kaplicy.


Kościół przy ul. Rzgowskiej rozebrano w kilka godzin

Matylda Witkowska - POLSKA Dziennik Łódzki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:21, 30 Maj 2009    Temat postu:

Lada dzień rozpocznie się budowa nowej świątyni przy Rzgowskiej

17.04.2009

Cały dzień usuwano wczoraj gruz po zburzonej świątyni pw. Matki Bożej Anielskiej przy ul. Rzgowskiej. Kościółek zniknął z powierzchni ziemi, bo groził zawaleniem. Parafianie oglądali wczoraj to, co z niego zostało.

- Ja tu przychodziłam się modlić od 1946 roku - mówi Cecylia Popa, mieszkająca przy ul. Szarej. - Żal serce ściska, jak patrzę na ten gruz.

- Tyle wspomnień wiąże się z tym budynkiem. Moja córka była tu u komunii, tu brała ślub - wzdycha inna parafianka, Jadwiga Sokół.

Proboszcz parafii, ojciec Grzegorz Piórkowski też się wzruszył, gdy mury runęły, jednak twierdzi, że było to nieuniknione.

- Budynek groził zawaleniem w każdej chwili. Mogłoby dojść do tragedii - mówi. - Gdyby był uznany za zabytek, moglibyśmy się starać o środki unijne na jego ratowanie, a tak nie było innego wyjścia, tylko go zburzyć. Aby przygotować parafian, wybudowaliśmy solidną kaplicę, która jest otwarta cały dzień - dodaje. Tam też odprawiane są teraz msze święte.

Zburzony kościółek powstał w 1908 r. Były pomysły, żeby uznać go za zabytek, ale nigdy nie zostały zrealizowane.

- Ponieważ nie figurował w gminnej ewidencji zabytków, nie było podstaw by go chronić prawnie - powiedziano nam w Oddziale Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Łodzi.

Świątynia początkowo należała do baptystów, po wojnie przejęli ją franciszkanie. W fatalnym stanie była nie tylko ona. Do rozbiórki przeznaczony jest również stojący obok budynek przy ul. Krasickiego 3.

W przyszłym tygodniu ruszy budowa nowego kościoła. Będzie miał 14 metrów wysokości i (razem z istniejącą już kaplicą) 6000 metrów kw. powierzchni.

- Zbudujemy go z cegły pełnej, prawdziwej, wypalanej w piecu, produkowanej na Podkarpaciu - zapowiada ojciec G. Piórkowski. - Na zewnątrz będzie tynk i piaskowiec.

Budowa ma kosztować 2 mln zł.

- Jeździmy z braćmi po firmach, szukamy sponsorów - wzdycha proboszcz.

Zakonnicy chcą, by świątynia była gotowa na Boże Narodzenie.


Tak wyglądał kościół, którego już nie ma...

(mgr) - Express Ilustrowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:05, 24 Lis 2009    Temat postu:

Kościół przy Rzgowskiej prawie gotowy

(mgr)

2009-11-13 05:58:21

W pierwszą niedzielę adwentu, 29 listopada, odbędzie się uroczysta konsekracja nowego kościoła pw. Matki Boskiej Anielskiej.
Wybudowano go w miejscu zburzonej wiosną starej świątyni z 1908 r. Trwają prace wykończeniowe.

- Położymy m.in. 600 metrów kwadratowych płytek - zdradza proboszcz, gwardian ojciec Grzegorz Piórkowski. - W prezbiterium będą marmurowe, takie jak w łódzkiej katedrze, a w pozostałych miejscach gres. Wszystko w kolorze jasnego beżu.

Gdy wyschnie tynk, zostaną również pomalowane na kremowo ściany, a potem kościół zapełni się "meblami". Ze Starachowic dotrze do Łodzi 40 dębowych ławek, staną też trzy konfesjonały. Ołtarz i chrzcielnica będą z piaskowca, a w nawach bocznych staną, także wykonane z piaskowca, figury Matki Boskiej z aniołami i św. Antoniego Padewskiego. Nowy kościół ma 14 metrów wysokości i (razem z istniejącą już kaplicą) 6 tys. metrów kw. powierzchni. Budowa kosztowała 2 mln zł.

ŹRÓDŁO: www.lodz.naszemiasto.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Łódź, Forum o Łodzi Strona Główna -> Świątynie
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin