Forum Łódź, Forum o Łodzi Strona Główna Łódź, Forum o Łodzi
Witam na forum o Łodzi. Zapraszam do dyskusji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szpital im. dr. Janusza Korczaka - dw. szpital Anny Marii
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Łódź, Forum o Łodzi Strona Główna -> Szpitale
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:44, 23 Sty 2008    Temat postu:

2008-01-23

Szansa dla „Korczaka”?

Łódzcy radni nie chcą likwidacji szpitala im J. Korczaka. Ich apel ma wkrótce dotrzeć do wojewody łódzkiego, który może w tej sprawie podjąć odpowiednie działania. Likwidacją jednego z najstarszych polskich szpitali pediatrycznych zajmuje się Zarząd Województwa Łódzkiego. „W zgodnej opinii środowisk medycznych oraz organizacji pozarządowych, zabranie dzieciom tej jedynej placówki w mieście, sprawującej kompleksową opiekę nad chorymi dziećmi, doprowadzi w krótkim czasie do niewyobrażalnej tragedii dzieci i ich rodziców poszukujących opieki medycznej” – piszą w swoim apelu radni. Sprawa „Korczaka” wywołała na sesji olbrzymie emocje. Nie brakowało głosów, że odkąd przestał przyjmować "Korczak", łódzka pediatria przeżywa gigantyczny kryzys; dwa pozostałe szpitale dziecięce przeżywają oblężenie. Ponadto w Łodzi rodzi się coraz więcej dzieci więc potrzeby tych oddziałów są coraz większe. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami marszałka województwa łódzkiego oddział niemowlęcy szpitala ma funkcjonować do końca marca tego roku.

- Cztery lata temu podjęto decyzję o połączeniu szpitala im. J. Korczaka i szpitala im. Kopernika, jednak był to czas, kiedy rodziło się zdecydowanie mniej dzieci – mówił prof. Jerzy Stańczyk, wojewódzki konsultant ds. pediatrii. – Warto rozważyć przejęcie części łóżek w „Korczaku” i utworzenie tam oddziału pediatrycznego.

Obecna na sesji wicemarszałek województwa łódzkiego tłumaczyła, że szpital po likwidacji nadal będzie, zgodnie z życzeniem fundatora, pełnił funkcje medyczne. Łódzcy radni chcą jednak walczyć o pozostawienie tego zasłużonego w opiece dziecięcej szpitala.

- W tej sprawie narosły zrozumiale emocje, a wokół szpitala pewien mit – mówił Mateusz Walasek, przewodniczący klubu radnych PO. – Mimo, że jako miasto niewiele możemy zrobić, warto szukać rozwiązań problemu.
- Podnosząc rękę za poparciem tej uchwały wzywamy społeczeństwo łódzkie do solidaryzmu z chorymi dziećmi i szpitalem – przekonywał jeden z inicjatorów uchwały Piotr Adamczyk (PiS). Do walki o szpital nawoływał także Witold Skrzydlewski (radny niezależny).
- Na szpital został wydany wyrok, a skandalem była decyzja o połączeniu placówek. Łódź powinna się postarać, aby szpital wrócił do miasta – mówił . Dyskusji radnych przysłuchiwali się członkowie Społecznego Komitetu Protestacyjnego. Na plakatach, które mieli ze sobą pojawiły się napisy, że „szpital powinien wrócić do miasta”, a restrukturyzacja to próba grabieży.

„Korczak” przyjął pierwszych małych pacjentów w 1905 roku. Sto lat temu był największym i najnowocześniejszym obiektem lecznictwa pediatrycznego w Polsce. Fundatorzy zastrzegli, że ich przedsięwzięcie ma służyć biednym dzieciom Łodzi.(ed)

ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:39, 24 Sty 2008    Temat postu:

Łódzcy radni chcą powstrzymać likwidację szpitala "Korczaka"

24.01.2008

Jednomyślnie, głosami wszystkich klubów, radni przyjęli wczoraj uchwałę w sprawie powstrzymania likwidacji Ośrodka Pediatrycznego im. Korczaka. Stanowisko radnych ma być przekazane między innymi prezydentowi RP i Ministerstwu Zdrowia.

Na wczorajszą sesję zaproszona została między innymi Elżbieta Nawrocka, wicemarszałek odpowiedzialna za politykę zdrowotną województwa, która została zapytana o powody likwidacji placówki.

- Realizujemy plan restrukturyzacji podjęty kilka lat temu, który zakłada między innymi przeniesienie niektórych oddziałów do innych szpitali - tłumaczyła wicemarszałek. - Z naszych wyliczeń wynika, że w województwie nie ma problemów z opieką pediatryczną. W całym regionie jest ok. 800 dziecięcych łóżeczek. Nawet jeśli teraz, czyli w momencie największej zachorowalności, mogą być problemy z ulokowaniem dzieci w łódzkich szpitalach, to miejsca mają placówki w Poddębicach czy Piotrkowie Trybunalskim. Zresztą z raportu, jaki dostałam przed chwilą, wynika, że nawet w Łodzi jest jeszcze kilka wolnych łóżeczek, właśnie w szpitalu Korczaka.

Okazuje sie jednak, że pani marszałek dysponowała nieaktualnymi danymi. Wojewódzkie Centrum Zdrowia Publicznego, które monitoruje miejsca w szpitalach, ma w swoich rejestrach 624 internistyczne łóżka pediatryczne, czyli dla chorych dzieci. To jednak dane z czerwca 2007 r. Od tego czasu zniknęło kilkadziesiąt łóżek w "Korczaku".

Sprawdziliśmy też, jak wyglądała wczoraj sytuacja chorych dzieci w Łodzi. - Nie mam ani jednego miejsca pediatrycznego - potwierdził lekarz, monitorujący sytuację łóżek w województwie łódzkim. Nawet oddział niemowlęcy w szpitalu "Korczaka", który warunkowo został reaktywowany do końca marca, był wczoraj przepełniony.Magda Szrejner - POLSKA Dziennik Łódzki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:02, 28 Sty 2008    Temat postu:

"Korczak" znów otwarty

28.01.2008

Od dzisiaj szpital im. Korczaka znowu będzie czynny, choć nie ustalono jeszcze, na jak długo. Do tej pory normalnie działał jedynie oddział niemowlęcy, bo w pozostałych wstrzymano przyjęcia. O przyszłości placówki medycznej zadecyduje Urząd Marszałkowski.

(tas) - Express Ilustrowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 15:43, 07 Lut 2008    Temat postu:

Szpital Korczaka uratowany!

acz
2008-01-28, ostatnia aktualizacja 2008-01-29 11:27

Najstarszy szpital pediatryczny nie zostanie zamknięty. Nadal będzie leczył łódzkie dzieci, ale zostanie okrojony do minimum

O przyszłości historycznej placówki zdecydowali wojewoda i marszałek województwa. Na specjalnym spotkaniu postanowili, że w szpitalu przy al. Piłsudskiego pozostaną dwa oddziały: * niemowlęcy - z 30 łóżkami i * obserwacyjno - izolacyjny - z 20 łóżkami. W jednostce pozostanie też całodobowe Ambulatorium Pomocy Doraźnej.

Tylko tyle zostanie z lecznicy liczącej w czasach świetności nawet 300 łóżek. Bo * Klinika Pediatrii, Kardiologii Prewencyjnej i Immunologii Wieku Rozwojowego, * oddział neurologii i leczenia padaczki oraz * otolaryngologia dziecięca czeka przeprowadzka do Matki Polki. A słynna dziecięca izba wytrzeźwień, czyli toksykologia dziecięca zostanie przeniesiona do wojewódzkiego szpitala w Zgierzu. Ale nim ruszy trzeba będzie wyremontować przeznaczone dla niej pomieszczenia.

- Zwyciężył rozsądek - cieszy się dr Elżbieta Samczyńska, która ostatnio kierowała ośrodkiem. - Po tej decyzji łodzianie mogą odetchnąć z ulgą. Ich dzieci nie będą więcej wywożone do szpitali za miastem, tylko dlatego, że zabrakło łóżek.

Wojewoda i marszałek chcą mieć gwarancje, że tak będzie. Dlatego zapowiadają, że poproszą prezydenta Kropiwnickiego, by w jednym z podlegających mu szpitali dodatkowo zorganizować 20 łóżek pediatrycznych.Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:51, 07 Lut 2008    Temat postu:

Trzy oddziały zostają w "Korczaku"

29.01.2008

Marszałek województwa zdecydował wczoraj, że nadal będą funkcjonowały trzy oddziały w szpitalu im. Korczaka: niemowlęcy, na którym jest 30 łóżek, obserwacyjno-izolacyjny (20 miejsc) oraz całodobowe ambulatorium pomocy doraźnej. Natomiast Klinika Pediatrii, Kardiologii Prewencyjnej i Immunologii Wieku Rozwojowego, a także Oddział Neurologii oraz Oddział Otolaryngologii Dziecięcej zostaną przeniesione do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Oddział Toksykologii Dziecięcej znajdzie siedzibę w szpitalu w Zgierzu. Do czasu zakończenia planowanego tam remontu pomocy małym pacjentom udzielać będą: ICZMP, szpital im. Konopnickiej oraz szpitalne oddziały ratunkowe.

(ew) - Express Ilustrowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:16, 08 Lut 2008    Temat postu:

Chcą ratować Korczaka

04.02.2008

Dzisiaj o godz. 10 przed łódzkim szpitalem im. Korczaka odbędzie się konferencja, której celem jest znalezienie sposobu na uratowanie placówki przed likwidacją. Konferencję zwołały członkinie grupy "Kobiety dla Łodzi". W jej skład wchodzą posłanki, radne, przedstawicielki związków pielęgniarek, Społecznej Rady Szpitala im. Korczaka, Partii Kobiet oraz Łódzkiego Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności.

(mbr) - POLSKA Dziennik Łódzki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:19, 09 Lut 2008    Temat postu:

Pikieta przed "Korczakiem"

05.02.2008

"Korczak po wsze czasy szpitalem dla łódzkich dzieci" i "Nie odbierajcie dzieciom ich własności" - te hasła pojawiły się wczoraj na transparentach przyniesionych przez łodzian walczących o utrzymanie najstarszego w Łodzi szpitala dziecięcego.

Pikietę zorganizowały "Kobiety dla Łodzi", czyli ugrupowanie zrzeszające m.in. posłanki, radne i przedstawicielki związków zawodowych.

Protestujący zastanawiali się, co się stanie z atrakcyjną działką, na której stoi "Korczak". Podkreślali, że cztery budynki należące do tej placówki już są puste.

- Jesteśmy zaskoczeni tempem, jakiego nabrała likwidacja: w piątek wypowiedzenia dostały pielęgniarki z ambulatorium i poradni chirurgicznej - mówi jedna z lekarek pracujących w szpitalu.

Podczas protestu kontynuowano zbieranie podpisów przeciwko likwidacji placówki.

* * * * *

Wczoraj w szpitalu pracował oddział niemowlęcy i obserwacyjno-izolacyjny, Klinika Pediatrii Dzieci Starszych, laryngologia, zajętych było też kilka łóżek neurologicznych.

- W szpitalu im. Korczaka pozostaną oddziały izolacyjno-obserwacyjny i niemowlęcy oraz całodobowe ambulatorium - mówi Marcin Nowicki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. Wkrótce Klinika Pediatrii, Kardiologii Prewencyjnej i Immunologii Wieku Rozwojowego oraz oddziały Neurologii i Otolaryngologii Dziecięcej mają być przeniesione do szpitala ICZMP, a Oddział Toksykologii Dziecięcej do szpitala w Zgierzu (dziś jest w "Koperniku"). Chirurgia dziecięca została już dawno przeniesiona z "Korczaka" do "Kopernika".


Pikieta w obronie szpitala zgromadziła kilkudziesięciu łodzian.

(lb) - Express Ilustrowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:31, 09 Lut 2008    Temat postu:

Pierwsze wypowiedzenia dla lekarzy i pielęgniarek z Korczaka

05.02.2008

- Nieprawda, że szpital im. Korczaka jest uratowany. To tylko pozorne działania Urzędu Marszałkowskiego,mające uspokoić opinię publiczną - twierdzą obrońcy najstarszego łódzkiego szpitala pediatrycznego. Wczoraj pod murami "Korczaka" spotkali się członkowie kilku stowarzyszeń i fundacji oraz lokalni politycy, którzy postanowili działać ponad podziałami, żeby ratować placówkę pediatryczną. Skąd takie zamieszanie?

Przypomnijmy. 28 stycznia, po spotkaniu marszałków, wojewody, urzędników odpowiedzialnych za politykę zdrowotną województwa, dyrektora łódzkiego NFZ oraz specjalistów do spraw pediatrii ustalono, że "Korczak" będzie nadal przyjmował małych pacjentów. W zabytkowych budynkach przy ul. Piłsudskiego mają funkcjonować 2 oddziały niemowlęcy i izolacyjno-obserwacyjny, a także całodobowe ambulatorium pomocy doraźnej. Klinika pediatrii, otolaryngologia, toksykologia, neurologia i kardiologia prewencyjna mają znaleźć się w strukturze innych szpitali. Do kiedy będą działały szpitalne oddziały w "Korczaku" jeszcze nie wiadomo. Istnieje jednak podejrzenie, że będzie to jedynie do momentu zwiększonej zachorowalności dzieci, czyli prawopodobnie do końca marca.

- To tylko uspokojenie burzy medialnej wokół szpitala - mówi Wiesława Gaudecka, lekarz z "Korczaka".- Tak naprawdę szpital znika kawałek po kawałku.Pierwsze wypowiedzenia dostało dwóch lekarzy i 20 pielęgniarek.

Pracownicy "Korczaka" mają 3-miesięczny okres wypowiedzenia, dlatego od kwietnia nie będą już tu pracować. Do tego czasu zniknie m.in. poradnia chirurgiczna, z której zwolniono 2 lekarzy i 3 pielęgniarki.

- To naprawdę niegodziwe, całe zawodowe życie pracowałam tutaj z dziećmi - mówi Ewa Gara, pielęgniarka z "Korczaka", która kilka dni temu dostała wypowiedzenie. - Nie mam innej propozycji, a poza tym wiem, że to właśnie tu byłam im najbardziej potrzebna.

Pielęgniarki przytaczają szpitalne statystyki przyjęć. Okazuje się, że w samym styczniu poradnia chirurgiczna przyjęła ponad 1200 małych pacjentów. - Niech ktoś powie, że nie jest potrzebna - mówią rozgoryczone pracownice poradni.

Co na to dyrektor szpitala im. Kopernika, któremu podlega Ośrodek Pediatryczny im. Korczaka?- Mamy w planach otworzenie poradni chirurgicznej dla dzieci w szpitalu im. Kopernika. Przyjmowaliby w niej lekarze, którzy schodziliby do niej z oddziału chirurgii dziecięcej - mówi dyrektor Wojciech Szrajber. - Z tego co wiem, jeden z pracujących w "Korczaku" chirurgów przejdzie na oddział szpitalny, natomiast część pielęgniarek dostała propozycję pracy w innych szpitalach.

Na taką likwidację nie ma jednak zgody ze strony obrońców szpitala.

- Skierowaliśmy protest do marszałka województwa i oczekujemy natychmiastowego wstrzymania decyzji o likwidacji szpitala - mówi Monika Kamieńska, współ-założycielka grupy "Kobiety dla Łodzi", czyli ruchu stworzonego dla obrony szpitala. Pod petycją podpisały się między innymi dwie posłanki: Joanna Kluzik-Rostkowska i Zdzisława Janowska, łódzka radna Małgorzata Cudak-Niewiadomska oraz przedstawicielki organizacji kobiecych.

* * * * *

Cegiełka na szpital "Korczaka"
Wszycy łodzianie odbudują szpital "Korczaka" - na taki pomysł wpadła Grupa Inicjatywna "Kobiety dla Łodzi". Panie przekonywały wczoraj, że jeśli nie uda się zatrzymać likwidacji i zostawić szpitala pediatrycznego w dawnym miejscu, zaproponuje kupowanie cegiełek. Cały dochód z ich sprzedaży miałby zostać przeznaczony na remont zabytkowych budynków i zabezpieczenie funkcjonowania placówki.


Przed szpitalem im. Korczaka prostestowali wczoraj czlonowie kilku stwowarzyszeń, fundacji i lokalni politycy

Magda Szrejner - POLSKA Dziennik Łódzki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:38, 09 Lut 2008    Temat postu:

Kolejne pomysły na ocalenie "Korczaka"

07.02.2008

Ośrodek Pediatryczny im. Korczaka w dyspozycji Urzędu Miasta Łodzi? To kolejny pomysł na to, jak uchronić przed likwidacją najstarszy łódzki szpital pediatryczny. Sprawą "Korczaka" zainteresował się łódzki senator Maciej Grubski, który proponuje, żeby Urząd Marszałkowski pozwolił miastu przejąć szpital za określoną przez siebie cenę. Chce jednak, żeby obecny właściciel rozłożył płatności na minimum 10 lat, tak, żeby w budżecie miasta można było co roku wygospodarować kwotę rzędu kilku milionów złotych. Według senatora, to jedyne rozsądne wyjście z sytuacji.

- Trudno określić, jaki byłby koszt takiego przedsięwzięcia - mówi Grubski. - Powinien to wykazać rzetelny audyt. W mojej ocenie wartość nieruchomości i koszt remontu potrzebnego do funkcjonowania placówki to około 100 milionów złotych. Ale jeśli rozłożymy to na ponad 10 lat, to nie byłoby znaczące obciążenie dla budżetu, a zachowano by wolę fundatora szpitala.

Pomysł ma być konsultowany ze wszystkimi środowiskami. Najbliższe spotkanie zaplanowano na 11 lutego.

Magda Szrejner - POLSKA Dziennik Łódzki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 0:48, 25 Lut 2008    Temat postu:

Miasto wesprze szpital Korczaka

22.02.2008

Gmina Łódź może przeznaczyć nawet 15 mln zł na uruchomienie w szpitalu dziecięcym im. Korczaka dodatkowych 20 łóżek pediatrycznych. Nie wiadomo, czy pieniądze zostaną wykorzystane na remont budynku szpitala, czy budowę pawilonu pediatrycznego.

- O pomoc prosił marszałek województwa, właściciel szpitala - mówi Bogumiła Kempińska-Mirosławska, dyrektor wydziału zdrowia. - Według marszałka, dwadzieścia dodatkowych łóżek dla małych dzieci zaspokoi potrzeby łodzian.

Nie ma jeszcze oficjalnego porozumienia między miastem i województwem w tej sprawie. Marszałek Włodzimierz Fisiak wstępnie zaproponował, by gmina uruchomiła oddział pediatryczny w jednym z własnych szpitali. To niemożliwe, bo wymagałoby to budowy nowego obiektu. Dlatego władze Łodzi zdecydowały się wspomóc samorząd wojewódzki finansowo.

- Jednym z argumentów za likwidacją szpitala Korczaka jest niemożność dostosowania jego siedziby do surowych wymogów unijnych - tłumaczy Kempińska-Mirosławska. - Dlatego jesteśmy gotowi wspomóc budowę nowego pawilonu tuż obok.

Spór o szpital Korczaka trwa. Urząd Marszałkowski chce go zamknąć, bo placówka ma ogromne długi. Oddziały dziecięce miałyby zostać przeniesione do innych szpitali marszałkowskich. Wobec protestów lekarzy i wielu łodzian, likwidację wstrzymano. Marszałek szuka sposobu, by szpital nadal mógł działać.

Monika Pawlak - POLSKA Dziennik Łódzki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 1:03, 25 Lut 2008    Temat postu:

Plac zabaw zamiast szpitala?

Wioletta Gnacikowska, Marcin Kwintkiewicz
2008-02-22, ostatnia aktualizacja 2008-02-22 19:44

Zamiast szpitala Korczaka ma powstać centrum medyczno-edukacyjne z ogródkiem jordanowskim. Takie plany ujawniła wczoraj wicemarszałek Elżbieta Nawrocka. I wywołała burzę.
W urzędzie marszałkowskim doszło do spotkania radnych sejmiku, rady miejskiej, społecznej rady szpitala, lekarzy i pielęgniarek. Zorganizowała je Agnieszka Wojciechowska, dyrektor biura poselskiego posłanki Joanny Kluzik-Rostkowskiej (PiS). - Chcieliśmy ponad podziałami porozmawiać, co trzeba zrobić, żeby uratować szpital - mówi pomysłodawczyni. - W zdumienie wprowadziła wszystkich wypowiedź wicemarszałek Elżbiety Nawrockiej, która twierdziła, że powstaną tam ogródek jordanowski i centrum rozrywki dla dzieci. Miała nawet ze sobą gotowe plany projektu.

Zdzisława Janowska, posłanka Lewicy i Demokratów: - Wreszcie wyszło szydło z worka. To prawdziwy skandal, bo dotąd nie znaliśmy prawdziwych zamiarów zarządu wobec szpitala. A przez cały czas knuto, jak zamienić szpital w figloraj lub ogródek jordanowski. Pani wicemarszałek przedstawiła gotowy plan centrum medyczno-edukacyjnego. Szpitala nie ma w nim prawie w ogóle. Teraz już nie odpuścimy. Będziemy protestować do skutku, rozważamy nawet rozpisanie referendum.

Wojciech Walczak, radny sejmiku: - Szokujący pomysł. Jako ojciec wolę mieć dzieci zdrowe niż rozbawione. Widocznie ktoś chce zrobić wesołe miasteczko w centrum miasta. Ale niestety problemu braku łóżek pediatrycznych i samego szpitala to nie rozwiązuje.

Krzysztof Makowski, radny sejmiku: - Jestem zaskoczony tym pomysłem. Budowa ogródków i placów zabaw jest w gestii gminy, a nie samorządu wojewódzkiego.

Tadeusz Morawski, radny miejski, jest bardzo zaangażowany w ratowanie szpitala im. Korczaka. Mówi, że po tym, co usłyszał wczoraj, nie może mówić o sprawie bez emocji. - Groteskowy pomysł. Szpital powinien służyć ratowaniu zdrowia dzieci, a nie rozrywce. Po stu latach ktoś chce złamać wolę państwa Herbstów, którzy wyraźnie zapisali, że szpital ma służyć "łódzkim dzieciom po wsze czasy". Przez sto lat szanowano wolę darczyńców, a teraz nie wiem, jakie intencje i interesy się za tym kryją. Tak nie można - grzmi Morawski.

Uczestnicy spotkania dali czas marszałkowi do poniedziałku, aby się z nimi spotkał. Ale już po południu Marcin Nowicki, rzecznik marszałka, bagatelizował sprawę. - To była prywatna opinia pani wicemarszałek, a nie zarządu. Niefortunna i bardzo egzotyczna, dlatego faktycznie mogła wywołać burzę. Zapewniam jednak, że Zarząd Województwa nadal chce pozostawić szpital Korczaka, a nie tworzyć tam centrum rozrywki - zapewnił Nowicki.

Łódzki szpital im. Korczaka miał być zamknięty od początku 2008 r., a mali pacjenci mieli być porozwożeni do innych placówek, także poza Łodzią, bo w mieście jest za mało łóżek pediatrycznych. Na razie wyprowadzkę udało się odwlec, ale cały czas los szpitala jest niepewny. Pozostawiono dwa oddziały: niemowlęcy - z 30 łóżkami, i obserwacyjno-izolacyjny - z 20 łóżkami, oraz całodobowe Ambulatorium Pomocy Doraźnej. Urząd marszałkowski, któremu podlega szpital, chce pozbyć się placówki, bo większość z dziesięciu pawilonów stoi pusta. Oficjalnie mówiło się dotychczas, że urząd marszałkowski chce stworzyć tam park medyczny, ale nieoficjalnie szeptano, że chodzi o sprzedaż budynku w centrum Łodzi wraz z działką jakiemuś inwestorowi.Stanowisko w sprawie likwidacji szpital im. dr. J. Korczaka przy al. Piłsudskiego 71 w Łodzi

"Polityka dotycząca szpitalnej opieki pediatrycznej prowadzona przez Zarząd Województwa jest sprzeczna z interesem społecznym, jest sprzeczna z misją publicznej służby zdrowia, jest prowadzona w oderwaniu od rzeczywistości - wbrew bardzo licznym głosom krytyki dobywającej się zarówno ze środowisk medycznych, organizacji pozarządowych, jak również tysięcy mieszkańców Łodzi.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się formule rozstrzygnięcia i załatwienia ważnych spraw przez niepodlegający kontroli społecznej Zarząd Województwa >>wiedzący lepiej i mogący więcej<<.

Zgłaszamy publiczny sprzeciw w kwestii próby likwidacji sprawnej, niezbędnej i zasłużonej placówki medycznej.

Domagamy się wyodrębnienia ośrodka pediatrycznego im J. Korczaka przy al. Piłsudskiego 71 w Łodzi jako samodzielnego, publicznego szpitala dla dzieci. Żądamy najpóźniej do poniedziałku zajęcia stanowiska przez Zarząd Województwa w przedmiotowej sprawie".

Joanna Kluzik-Rostkowska, Zdzisława Janowska, Jerzy Stasiak, Krzysztof Makowski, Wojciech Walczak, Tadeusz Morawski, Jacek Popecki, Dariusz Joński, Piotr Adamczyk, Mieczysław Teodorczyk, Łódzkie Chrześcijańskie Towarzystwo Dobroczynności, Społeczna Rada Szpitala im dr. J. Korczaka, Stowarzyszenie Obrony Praw Ubezpieczonych, Ruch Patriotyczny, Społeczna Rada Szpitala im. Rydgiera, personel medyczny i pacjenci.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 1:07, 25 Lut 2008    Temat postu:

CBA sprawdza "Korczaka"

23.02.2008

Centralne Biuro Antykorupcyjne poprosiło Urząd Marszałkowski o dokumentację dotyczącą likwidacji szpitala pediatrycznego im. Korczaka. Funkcjonariusze CBA sprawdzą proces restrukturyzacji placówki od 2000 roku.

Na terenie całej Polski z inicjatywy resortu zdrowia powstawały wówczas tzw. komitety sterujące, które miały się zająć restrukturyzacją szpitali. Łódzki komitet podjął wtedy decyzję o ograniczeniu działalności "Korczaka". Czy była uzasadniona i należycie konsultowana, zdecyduje CBA.

Funcjonariusze poprosili też o dokumenty z wyceny gruntów i budynków, prowadzonej przez urząd, by sprawdzić, czy nie była ona celowo zaniżana.

- Nie mamy powodów, żeby cokolwiek ukrywać - mówi Marcin Nowicki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. - Wszystkie dokumenty, o jakie poprosiło CBA, zostaną przekazane kontrolerom.

Kiedy będą gotowe, jeszcze nie wiadomo. Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie radnych sejmiku województwa, miejskich radnych z komisji zdrowia, lokalnych polityków, lekarzy i obrońców szpitala. Sprawa "Korczaka" oprócz CBA interesuje kilka innych środowisk. Obrońcy lecznicy wskazują na co najmniej kilka wątków dotyczących nieprawidłowości wokół likwidacji szpitala. Twierdzą, że wielokrotnie pytali marszałka o fakty. Jednak bezskutecznie.

- Urzędnicy nie potrafią odpowiedzieć, dlaczego przy okazji restrukturyzacji placówki podjęto kilka absurdalnych decyzji - mówi dr Joanna Lech ze szpitala im. Korczaka. - Urząd Marszałkowski zapewnia opinię publiczną, że szpital będzie istniał, gdy tymczasem my, pracownicy, widzimy jak znika kawałek po kawałku.

Obrońcy szpitala chcą odpowiedzi na pytania, jakie było uzasadnienie przeniesienia do szpitala wojewódzkiego im. Kopernika oddziału chirurgii dziecięcej z "Korczaka". Dlaczego Urząd Marszałkowski podarował szpitalowi im. Kopernika 10 mln zł na przeniesienie tam oddziału alergologii dziecięcej, podczas gdy szpital im. Korczaka od 1999 do 2007 r. dostał od tego samego urzędu łącznie 170 tys. złotych. Lekarze chcą także wiedzieć, dlaczego w szpitalu zlikwidowano oddziały okulistyki, neurologii oraz jedyny w województwie oddział leczenia padaczek i dlaczego (wbrew wszystkim zaleceniom medycznym) próbuje się zbudować oddziały pediatryczne bądź w szpitalach dla dorosłych, bądź przenieść je do szpitali noworodkowych - jak w wypadku pomysłu z budową oddziału niemowlęcego w szpitalu im. Madurowicza.

- Nie trzeba być specjalistą, żeby wiedzieć, że do szpitala przeznaczonego jedynie dla noworodków nie można wprowadzać oddziałów dla dzieci chorych - mówi dr Joanna Kozłowska, pediatra.

Jak na te pytania odpowiadają urzędnicy? Na wczorajsze spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim dotarła też Elżbieta Nawrocka, wicemarszałek odpowiedzialna za politykę zdrowotną w województwie.

- Likwidacja czy przenoszenie oddziałów ze szpitala im. Korczaka do innych placówek jest konsekwencją wcześniejszych decyzji - mówi Nawrocka. - Ja nie przyszłam tu niczego likwidować.

Okazuje się jednak, że decyzje w sprawie przyszłości "Korczaka" za trzymiesięcznych rządów pani marszałek nabrały tempa. Wczoraj pokazała ona dziennikarzom najnowsze pomysły na zagospodarowanie budynków szpitalnych i działki przy al. Piłsudskiego.

- Do niektórych pawilonów wrócą szpitalne oddziały. Reszta terenu mogłaby zostać przeznaczona na multicentrum dla dzieci - mówi Nawrocka.

Obrońcy szpitala nie wierzyli własnym uszom.

- Miał być już park medyczny i biblioteka, teraz samorząd chce nam zamiast szpitala urządzić plac zabaw dla dzieci?! - komentowali.

* * * * *

Inny "Korczak"
Elżbieta Nawrocka, wicemarszałek województwa odpowiedzialna za politykę zdrowotną, przedstawiła wczoraj projekt na zagospodarowanie budynków i terenu szpitala im. Korczaka. Nawet pozostali członkowie zarządu województwa uważają pomysł za "egzotyczny".

Pani marszałek proponuje, by kilka pawilonów nadal pełniło funkcję szpitala. Na niezagospodarowanym terenie mogłoby jej zdaniem powstać "multicentrum", czyli rodzaj parku edukacyjnego dla najmłodszych łodzian. Mogłoby się w nim znaleźć na przykład interaktywne centrum komputerowe, kryty basen, ogródek jordanowski, przedszkole i inne atrakcje dla najmłodszych. Pani marszałek przekonuje, że takie multicentra funkcjonują już choćby we Wrocławiu.

Co z pozostałymi budynkami? Marszałek Nawrocka też ma na nie pomysł. Do pawilonu nr 3 wróci jednak chirurgia z "Kopernika" oraz oddział alergologii dziecięcej z tego samego szpitala.

Czemu mają służyć ciągłe przenosiny i dlaczego wydano 10 mln zł na oddział alergologii w "Koperniku", skoro teraz czeka go kolejna przeprowadzka? Nie wiadomo. Podobnie jak nie wiemy też, jakie są przesłanki, by przenieść klinikę prof. Zemana do "Matki Polki".

Ani dlaczego od początku buduje się oddział niemowlęcy w szpitalu im. Madurowicza, pełniącym funkcję szpitala położniczego i noworodkowego.


Czy likwidacja szpitala była w ogóle potrzebna?


Elżbieta Nawrocka, wicemarszałek województwa

Magda Szrejner - POLSKA Dziennik Łódzki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 1:15, 25 Lut 2008    Temat postu:

Co dalej z "Korczakiem"?

23.02.2008

Nie ustaje zamieszanie związane z dalszymi losami szpitala im. Korczaka. Urząd Miasta Łodzi chce przeznaczyć 15 mln zł, by w szpitalu na powrót było 70, a nie jak obecnie 50 łóżek na oddziale pediatrycznym. A wczoraj Elżbieta Nawrocka, wicemarszałek województwa stwierdziła, że na tym terenie może powstać Park Zdrowotny, m.in. z basenem, ogródkiem jordanowskim, a nawet przedszkolem. Sprzeciwiają się temu łódzcy radni i posłowie - od lewicy po prawicę.

Wczoraj odbyło się spotkanie radnych Sejmiku Wojewódzkiego, łódzkiej Rady Miejskiej oraz osób zainteresowanych sprawą szpitala. Kolejne zaplanowano na poniedziałek. Urzędowi Marszałkowskiemu chce natomiast pomóc miasto.

- Marszałek województwa i wojewoda zwrócili się do władz miasta z sugestią, aby w jednym ze szpitali należących do gminy uruchomić oddział pediatryczny na 20 łóżek. Niestety nie mamy takich możliwości lokalowych. Dlatego zaproponowaliśmy, aby brakujące łóżka "odtworzyć" za pieniądze miejskie w należącym do urzędu marszałkowskiego szpitalu im. Korczaka - mówi Bogumiła Kempińska-Mirosławska, dyrektor Wydziału Zdrowia Publicznego UMŁ.

W "Korczaku" zostały już tylko dwa oddziały: niemowlęcy i izolacyjno-obserwacyjny oraz ambulatorium.


Miasto chce wydać 15 mln zł na dodatkowe 20 łóżek dla dzieci w szpitalu im. Korczaka.

(msm) - Express Ilustrowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 0:04, 27 Lut 2008    Temat postu:

Specgrupa Korczak

26.02.2008

W Łodzi powstanie zespół roboczy, który ma zająć się przyszłością szpitala im. Korczaka. Z taką właśnie inicjatywą wystąpił Włodzimierz Fisiak, marszałek województwa. W skład zespołu mają wejść między innymi osoby zaproponowane przez marszałka i władze Łodzi.

- W ciągu najbliższych dni spotkam się z prezydentem Kropiwnickim i wspólnie zastanowimy się, kto wejdzie w skład zespołu - zapewnia marszałek Fisiak.

Powstanie zespołu to odpowiedź na pomysł prezydenta Kropiwnickiego, który chce zaprząc pieniądze z budżetu miasta do ratowania szpitala im. Korczaka. Propozycja prezydenta to około 15 mln zł na odtworzenie w szpitalu pediatrycznym 20-łóżkowego oddziału dziecięcego. Miasto chce dać m.in. środki na zakup sprzętu medycznego. Żeby do tego jednak doszło, na prezydencki pomysł muszą się najpierw zgodzić radni. Projekt będzie poruszony podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Wczoraj marszałek spotkał się z radnymi sejmiku i rady miejskiej, posłami i lekarzami z "Korczaka". Ci ostatni podkreślali, że na takie spotkanie czekali długie miesiące.

- Nie chcemy, żeby kolejne decyzje w sprawie szpitala zostały podjęte bez nas - zgodnie mówili lekarze z "Korczaka".

Marszałek nie potwierdził deklaracji, jakoby na terenie szpitala miało powstać centrum rozrywkowo-edukacyjne dla dzieci.

Magda Szrejner - POLSKA Dziennik Łódzki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:47, 02 Mar 2008    Temat postu:

Miasto da 15 mln zł na szpital Korczaka

28.02.2008

15 mln zł wyłoży miasto na ratowanie szpitala im. Korczaka. Taką decyzję jednogłośnie (36 głosów "za") podjęli wczoraj łódzcy radni. Ale jednocześnie domagają się, by tyle samo pieniędzy na ten cel przeznaczył Zarząd Województwa Łódzkiego, któremu podlega placówka. Radni miejscy stawiają też warunek że "Korczak" musi zostać wyłączony ze struktur szpitala im. Kopernika (aby przekazywanych pieniędzy nie przejął komornik na pokrycie 200 mln zł długu, jaki ma "Kopernik").

- Jestem przeciwny likwidacji szpitala. Jednak ja sam nie mam możliwości podjęcia decyzji. To musi być decyzja całego Zarządu Województwa i radnych Sejmiku - mówił Włodzimierz Fisiak, marszałek woj. łódzkiego.

Fisiak ma się jutro spotkać w sprawie przyszłości szpitala z prezydentem Łodzi Jerzym Kropiwnickim. Opracowaniem szczegółowego planu ratowania ośrodka zajmie się specjalny zespół złożony z przedstawicieli samorządu województwa, miasta i Narodowego Funduszu Zdrowia.


Włodzimierz Fisiak, marszałek województwa łódzkiego, przez godzinę odpowiadał na pytania radnych Rady Miejskiej.


Na balkonie w sali obrad przeciwko likwidacji szpitala im. Korczaka protestowali jego pracownicy i łodzianie.

(msm) - Express Ilustrowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Łódź, Forum o Łodzi Strona Główna -> Szpitale
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 3 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin