Forum Łódź, Forum o Łodzi Strona Główna Łódź, Forum o Łodzi
Witam na forum o Łodzi. Zapraszam do dyskusji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Las Łagiewnicki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Łódź, Forum o Łodzi Strona Główna -> Zieleń w Łodzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:50, 28 Maj 2006    Temat postu: Las Łagiewnicki

Największy kompleks leśny znajdujący się w granicach miasta w Polsce

dzisiaj potwornie padało, więc foteczek nie mam, ale wrzucam jedno zdjęcie potężnego dębu, podobno największego dębu w Łodzi (to znaczy o najgrubszym pniu), który znajduję się na działce przy ulicy Boruty na skraju Lasu Łagiewnickiego

Arrow dąb jest widoczny w głębi Rolling Eyes


Ostatnio zmieniony przez Marta dnia Sob 23:45, 02 Gru 2006, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:50, 11 Wrz 2006    Temat postu:

Nowa ścieżka edukacyjna

Sobota, 9 września 2006

Leśnictwo miejskie przygotowuje w Łagiewnikach kolejna ścieżkę edukacyjną dla młodzieży. Z projektu przyrodniczo-historycznego będą mogli korzystać również turyści indywidualni.

M. Krzciuk

ŹRÓDŁO: www.toya.net.pl


Ostatnio zmieniony przez Marta dnia Sob 23:47, 02 Gru 2006, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:39, 11 Wrz 2006    Temat postu:

Dzikom z Lasu Łagiewnickiego grozi eksmisja, bo czynią wiele szkód

09.09.2006

Mieszkającym w Lesie Łagiewnickim dzikom grozi eksmisja. Urzędnicy Wydziału Ochrony Środowiska planują wysiedlenie ich, bo zwierzęta czynią wiele szkód mieszkańcom Łagiewnik. Niszczą uprawy na polach, w ogródkach, często powodują zagrożenie, wychodząc na drogę pod koła pojazdów. Na razie lochy i odyńce mogą jednak spokojnie buchtować w poszukiwaniu żołędzi - nikt nie chce ich przyjąć.

- Dzików jest w Łagiewnikach za dużo, lecz nie ma sposobu kontroli ich pogłowia. Naturalnych wrogów nie mają, a istnienie w mieście obwodu łowieckiego, który by się tym zajął, jest wykluczone - mówi Inga Nowakowska z WOŚ. - Stąd wziął się pomysł przesiedlenia zwierząt. Dla dzików byłoby to bezpieczne, zachowana zostałaby też rekreacyjna funkcja lasu.

Projekt jest w przygotowaniu, ale napotyka same przeszkody. Urzędnicy nie znaleźli dotąd miejsca, do którego dziki można by wywieźć. Nadleśnictwo Grotniki od razu odmówiło wzięcia ich do siebie. Nadleśnictwo Brzeziny oferuje pomoc logistyczną, ale raczej nic więcej - leży na tyle blisko, że wysiedlone tam dziki mogłyby wrócić do Łodzi.

Plan przesiedleń nie zachwyca Dariusza Wrzosa, leśnika miasta. - Trudno ten pomysł uznać za trafiony - mówi dyrektor Leśnictwa Miejskiego w Łodzi. - Po pierwsze: jak je odłowić? Jeśli uda się złapać lochę, ale bez warchlaków, to czy zostawić je na pewną śmierć? Albo odwrotnie - wywozić młode bez matki? To też dla nich wyrok. Po drugie: natura nie znosi próżni i miejsce dzików wywiezionych z lasu rychło zajmą nowe.

Jest też teoria mówiąca, że plan eksmisji dzików to unik wobec roszczeń mieszkańców pobliskich domów, którzy domagają się odszkodowań za wyrządzone szkody. Gmina nie poczuwa się do odpowiedzialności z tego tytułu, co jednak nie przeszkadza jej włodarzom chwalić się Lasem Łagiewnickim jako największym w Europie kompleksem leśnym w granicach miasta.(pij) - Express Ilustrowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 8:43, 26 Wrz 2006    Temat postu:

Historia i przyroda na ścieżce

23.09.2006

W Lesie Łagiewnickim powstaje ścieżka historyczno-przyrodnicza. Trwa wytyczanie trasy i montaż tablic informacyjnych.

Piesza trasa ma około 2,5 km długości. Wędrując starym duktem, można dotrzeć m.in. do Pałacu Heinzla, miejsca po nieistniejącej już kapliczce św. Walentego, zobaczyć cegły z budynku gorzelni, gdzie niegdyś produkowano 200 tys. wiader spirytusu rocznie, i stawu, w którym kąpali się zakonnicy.

Ścieżka ma być gotowa w poniedziałek.

(hod.) - Dziennik Łódzki
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:21, 13 Paź 2007    Temat postu:

Stawy uratowane

13.10.2007

O 1 centymetr dziennie podnosi się lustro wody wyremontowanego stawu w Łagiewnikach, w okolicy ul. Rogowskiej. Docelowo zbiornik ma mieć 1-1,5 m głębokości. Poddano go remontowi, bo zarwany przepust zagrażał pozostałym 15 stawom istniejącym na odcinku Bzury między ul. Boruty a ul. Wycieczkową.

(mt) - Express Ilustrowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:27, 17 Gru 2008    Temat postu:

Plany na Las Łagiewnicki

05.12.2008

Wraca sprawa planu zagospodarowania przestrzennego dla Lasu Łagiewnickiego i jego otuliny. Ponieważ przygotowany trzy lata temu jeden plan dla całego tego obszaru został unieważniony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (liczne skargi mieszkańców, którzy na mocy decyzji urzędników m.in. nie mogliby stawiać tam nowych domów), miasto zdecydowało podzielić ten obszar na 5 mniejszych.

Kompleks Lasu Łagiewnickiego będzie pod szczególną ochroną, a w jego otulinie ma być dopuszczona zabudowa mieszkaniowa i zespoły zabudowy zagrodowej przy terenach rolniczych.

(msm) - Express Ilustrowany
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 1:27, 01 Mar 2009    Temat postu:

Łagiewniki: dla ducha i przyrody

„Uważa każdy łodzianin za całkiem niezbity pewnik,
Że żadne na świecie Bielany nie piękniejsze od Łagiewnik”
Jan Sztaudynger

Łagiewniki to nie tylko największy w Europie las miejski, ale również miejsce kultu religijnego i obszar aktywnej rekreacji dla mieszkańców Łodzi. W dodatku jest to miejsce zupełnie nieodległe od centrum miasta. Takie rzadkie połączenie funkcji i na taka skalę jest unikatowe w Europie. Łagiewniki to skarb Łodzi.


Średniowieczne korzenie

Nazwa wsi Łagiewniki, służebnej osady według prawa książęcego, wywodzi się od łągwi czyli naczyń wykonywanych w średniowieczu z drewna lub skóry. Mieszkańcy mieli obowiązek dostarczać je na dwór władcy.

Nie wiadomo jak się wywiązywali z tego zadania, ale wieś miała inną ważną zaletę - leżała przy trakcie pielgrzymkowym i handlowym. Wzdłuż obecnej ulicy Łagiewnickiej biegła droga z Krakowa do Łęczycy i dalej do Torunia. Sprzyjało to niewątpliwie rozwojowi osady. Inne walory Łagiewnik to otaczające wieś duże obszary leśne , bogate w zwierzynę i stawy obfitujące w ryby. Wieś książęca z biegiem czasu przekształciła się w posiadłość szlachecką. W 1557 roku właścicielem wsi był szlachcic Jan Łagiewnicki. Wiek później, jak wynika z inwentarzy, w Łagiewnikach znajdowało się osiem zagród chłopskich, młyn, karczma i folwark.


W XVII wieku Łagiewniki przeszły w ręce rodu Bełdowskich. Marcin Bełdowski sprawował funkcję sędziego łęczyckiego a jego syn Jerzy Bełdowski podarował Łagiewniki jako wiano ślubne swej córce Zuzannie i Samuelowi Żeleskiemu ze wsi Żelazna kolo Rawy Mazowieckiej. Później wieś przechodziła w ręce Stokowskich, Karnkowskich, Zawiszów i Zarebów, by wreszcie w 1886 roku nabył ją baron Juliusz Heinzel.

Pielgrzymi, klasztor i relikwie

Łagiewniki swą sławę zawdzięczają unikatowym skarbom kościoła – cudownemu obrazowi św. Antoniego Padewskiego i relikwiom błogosławionego Rafała Chylińskiego.

Aby odpowiednio uczcić cudowny obraz wybudowano najpierw drewniany a później murowany franciszkański kościół i klasztor. [zobacz: najstarsze kościoły Łodzi oraz legendy Łodzi] Są to najstarsze zabytki znajdujące się w granicach Łodzi. Dekret papieski z 22 lipca 1680 roku uznający Łagiewniki za miejsce cudowne zadecydował o dalszym rozwoju miejscowości. Z całego kraju przybywały tutaj pielgrzymki wiernych św. Antoniego Padewskiego z prośbą o uzdrowienie. Dziejopis łódzki Oskar Flat nazywa Łagiewniki Polskim Loreto i w swoim opisie Łodzi przedstawia w sugestywny sposób obraz drogi z Łodzi do Łagiewnik. Już od granic miasta pątnicy zagłębiali się w cienisty las pełen wąwozów. Szczególnie latem dawał on utrudzonym pielgrzymom ochłodę i rześkość. Po przebyciu kilku wiorst oczom pielgrzymów ukazywały się strzeliste wieże kościoła.
Historyk zauważa jednak, że wkrótce po uregulowaniu kwestii prawnych właściciele rozpoczęli rabunkowy wyrąb lasu i droga zaczęła prowadzić przez ponura porębę.Klasztor łagiewnicki od czasów powstania styczniowego popadał w ruinę. Wygnanych franciszkanów zastąpili księża diecezjalni, którzy użytkowali tylko część kompleksu. W 1905 roku franciszkanie wrócili do klasztoru, ale na krótko. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w końcu listopada 1918 roku zakonnicy na powrót objęli swoje dziedzictwo. W okresie międzywojennym dokupili gruntu od Hanzlów i w latach 1927-1937 odrestaurowali klasztor W miejsce dzwonów zrabowanych przez Niemców czasie I wojny światowej zakupiono nowe. Zbudowano również dom rekolekcyjny dla odwiedzających klasztor. Podczas II wojny światowej Niemcy usunęli zakonników a klasztor zamienili ośrodek dla przesiedleńców z Wołynia i Besarabii i w warsztaty mechaniczne.
W czasie okupacji klasztor straciła archiwum i bibliotekę.


Las Łagiewnicki dziś

Spacerując po liczącym 1200 hektarów Lesie Łagiewnicki możemu sobie wyobrazić jak wyglądała puszcza łódzka , która zajmowała, jeszcze 200 lat temu, 60% obecnej powierzchni miasta. Podczas procesu uprzemysłowienia puszczę wycieto praktycznie w całości. Dopiero 100 lat temu na porębach pojawiły się nowe sztuczne nasadzenia drzew. Era przemysłowa w Łagiewnikach to żwirownie, cegielnie i tartaki, ale także nowe rybne stawy i gorzelnie.


Obecnie w lesie występuje 20 gatunków drzew. Najwięcej jest dębów – 45%, po 22% brzozy i sosny natomiast znaczni mniej jest świerków, buków i czarnej jodły. W środku lasu znajdują się dwusetletnie dęby.
Wśród drzew uwija się 115 gatunków ptaków. Można zaobserwować wśród nich rzadkie już skowronki borowy, pustułki i kobuzy.
Sarny, dziki i kuny leśne to największe okazy fauny miejskiego lasu. Są jeszcze dosyć powszechne, rzadziej spotkać można piżmaki i borsuki. Łosie obserwuje się tylko sporadycznie, tylko wtedy gdy zatrzymują się w Łagiewnikach na kilka dni w swojej wędrówce.

W południowo-zachodniej części lasy znajdują się trzy stawy o powierzchni ponad 8 hektarów. Wykorzystywane są one w celach rekreacyjnych ale również pływa w nich 15 gatunków ryb i stanowią ważna ostoje dla wodnego ptactwa.

Las Łagiewnicki wraz z klasztorem stanowi unikalny kompleks historyczno-krajobrazowy o wyjątkowych walorach klimatycznych.


W Lesie Łagiewnickim ma swoja siedzibę Łódzki Klub Jeździecki. W stajniach należących niegdyś do barona Heinzla ma swoje miejsce 30 koni. W ubiegłym roku klub obchodził swoje 50 lecie. Położnie niedaleko centrum miasta i leśne otoczenie czynią z klubu znakomite miejsce czynnej rekreacji W klubie jazdy konnej uczył się Ryszard Filipiński - filmowy Hubal. Członkowie ŁKS pracowali jako statyści przy realizacji popularnego serialu „Czarne chmury”. W klubie zrzeszonych jest 200 osób osiągających istotne wyniki w zawodach jeździeckich.Oprac. Andrzej Janecki np. Tadeusz Maćkowiak Łagiewniki Łódzkie. Przewodnik.

Zdjęcia: Archiwum UMŁ, Leśnictwo Miejskie

ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora
gosia7
Raczkujący
RaczkującyDołączył: 09 Wrz 2011
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 14:35, 15 Wrz 2011    Temat postu:

polecam Wam jak najbardziej abyście odwiedzali Łagiewniki Smile super okolice klasztoru, stawy, kapliczki - bardzo fajny teren na spędzenie wolnego czasu z dzieciakami, na rowerze itd Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
taka-ja
Początkujący
PoczątkującyDołączył: 23 Sie 2013
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:39, 23 Sie 2013    Temat postu:

A mi zawsze ta okolica jakoś nie podchodziła, nie wiem czemu. Wolę spacerwać w innych zakątakach naszego miasta.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
CienkaLina
Raczkujący
RaczkującyDołączył: 05 Cze 2014
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 7:28, 05 Cze 2014    Temat postu:

świetny widok na Łagiewniki jest z góry śmieciowej
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Łódź, Forum o Łodzi Strona Główna -> Zieleń w Łodzi
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin