Forum Łódź, Forum o Łodzi Strona Główna Łódź, Forum o Łodzi
Witam na forum o Łodzi. Zapraszam do dyskusji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Chasydzi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Łódź, Forum o Łodzi Strona Główna -> Żydzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:10, 16 Sty 2010    Temat postu: Chasydzi

Chasydzi przyjeżdżają do cadyka z Aleksandrowa

Joanna Podolska
2010-01-13, ostatnia aktualizacja 2010-01-14 11:20

Sto lat temu zmarł największy cadyk z dynastii w Aleksandrowie Jerachmiel Isruel Icchok Danciger. W czwartek na jego grobie będzie się modlić ponad 300 ortodoksyjnych rabinów i chasydów.

Chasydzi wierzą, że w rocznicę śmierci dusza cadyka (z hebr. sadig - sprawiedliwy - to święty mędrzec, uznawany przez wyznawców za kogoś pośredniego między zwykłym człowiekiem, a oczekiwanym Mesjaszem) przychodzi do grobu i tego dnia w sposób szczególny wsłuchuje się w prośby składane do Boga i pomaga w ich spełnieniu. Dlatego co rok do grobów cadyków pielgrzymują jego wyznawcy. Takim miejscem pielgrzymek w regionie łódzkim jest Aleksandrów Łódzki, gdzie przed wojną mieściła się siedziba dworu chasydzkiego Dancigerów. Ten rok jest szczególny, bo to okrągła rocznica śmierci cadyka Jerachmiela Isruela Icchoka Dancigera, który był autorem jednego z najważniejszych dzieł w religijnej literaturze chasydzkiej "Ismach Isruel" (Będzie się radował Izrael). W czwartek na cmentarzu w Aleksandrowie Łódzkim na grobie cadyka będą się modlić zwolennicy jego dworu.

Już w środę do Łodzi przyjechał Israel Cwi Jair Danciger, cadyk z Aleksandrowa, który mieszka w B'nei Brak w Izraelu. W czwartek dołączy do niego około 300 chasydów z Europy, Izraela, Stanów Zjednoczonych, a nawet Australii. - To rzadka okazja, by spotkali się przedstawiciele dynastii, którzy na co dzień mieszkają w różnych częściach świata - przyznaje Symcha Keller, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, gospodarz spotkania. Będzie to jednocześnie światowy zjazd zwolenników cadyka z Aleksandrowa.

Rocznica śmierci, tzw. jurcajt to w tradycji żydowskiej radosny dzień. Chasydzi wierzą, że w rocznicę swojej śmierci cadycy zstępują z nieba i osobiście zabierają te prośby do Boga.

Goście z całego świata będą się modlili w dawnym beit ha midrasz (domu modlitwy) przy ul. Zachodniej, który należał do dynastii z Aleksandrowa, odwiedzą też gmach, gdzie mieścił się dwór cadyka w Aleksandrowie. Teraz w tym budynku przy ulicy Warszawskiej 10 znajduje się internat Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

Dwór cadyka z Aleksandrowa należał do najważniejszych dworów chasydzkich w Polsce, a nawet w Europie. Pod względem znaczenia ustępował tylko cadykom z Góry Kalwarii. Miał wpływy głównie wśród drobnych żydowskich sklepikarzy i handlarzy.

Aż do II wojny światowej w Aleksandrowie mieszkali i nauczali cadycy z rodziny Dancigerów - ojciec Jechiel, jego synowie oraz wnuk. Mieli wpływ na społeczność żydowską nie tylko w Aleksandrowie, ale też w Łodzi. Ostatni cadyk - Izaak Menachem Mendel Danciger opuścił Aleksandrów w 1939 roku. Ukrywał się przed Niemcami początkowo w Łodzi, potem w Warszawie, w końcu w Otwocku. W 1943 r. wraz ze swoimi chasydami pojechał w jednym z transportów śmierci do Treblinki.

joanna.podolska@lodz.agora.pl
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:14, 16 Sty 2010    Temat postu:

Modlitwy chasydów w Aleksandrowie. Zobacz zdjęcia

Joanna Podolska
2010-01-14, ostatnia aktualizacja 2010-01-14 18:50

Przyjechało więcej chasydów, niż oczekiwano. Sami mężczyźni, ubrani w tradycyjne czarne stroje, w dużych kapeluszach

To przedstawiciele dynastii cadyka z Aleksandrowa i ich zwolennicy. Wczoraj w nocy modlili się na cmentarzu w Aleksandrowie przy grobie rebego. Tylu ortodoksyjnych rabinów nie było tam od 70 lat.

Chasydzi wierzą, że w rocznicę śmierci cadyka (jurcajt) otwiera się brama do nieba i wszystkie prośby idą prosto do Boga. A właśnie dziś mija sto lat od śmierci Jerachmiela Isruela Icchoka Dancygera.

Do Łodzi dotarli ortodoksyjni rabini z różnych zakątków świata, 350 chasydów z Europy i Izraela, ale także z Australii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Wśród nich obecny jest rebe, czyli obecny cadyk dynastii aleksandrowskiej, Israel Jair Danciger z B'nei Brak. Wczoraj przez cały dzień chasydzi wędrowali szlakiem cadyków po Polsce. Wieczorem dotarli do Aleksandrowa pod Łodzią. Tam, w dawnej siedzibie dworu cadyka, w którym jest teraz internat Liceum Ogólnokształcącego im. Kopernika, zjedli kolację. O godz. 22 udali się na cmentarz żydowski. Tam modlono się pod ohelem (grobowiec cadyka) Jerachmiela Isruela Icchoka Dancygera, który zmarł dokładnie sto lat temu. Należał do wybitnych myślicieli żydowskich, był autorem "Ismach Isruel", ważnej księgi w literaturze chasydzkiej.

- Dynastia aleksandrowska jest jak wielka rodzina. Zwolennicy cadyka są wierni linii źródłowego chasydyzmu, dla nich bardzo ważna jest rodzina, braterstwo i wzajemna pomoc. Ostatni cadyk Izaak Menachem Mendel Danciger nie chciał opuścić swoich chasydów i wraz z nimi zginął w Treblince - opowiada Symcha Keller, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, która współorganizuje uroczystości.

Dynastia aleksandrowska odrodziła się po wojnie. Dziś w Izraelu, Ameryce i Europie Zachodniej (głównie Antwerpii i Londynie) żyje około 700 rodzin uważających się za chasydów aleksandrowskich. Wśród tych, którzy przybyli na jurcajt, jest uczeń z łódzkiej szkoły im. Pereca, Marek Rozenbaum. To jego powrót po 55 latach do Polski. Jako dziecko mieszkał przy ul. Kilińskiego 41. Wyjechał do Kanady i został ortodoksyjnym rabinem.

Dziś kolejny dzień zjazdu chasydów. Będzie można ich spotkać w Aleksandrowie i w Łodzi. Modlitwy zaplanowano m.in. w dawnym domu modlitwy cadyka z Aleksandrowa przy ul. Zachodniej. Teraz w tym budynku mieści się Akademicki Ośrodek Kultury. Warto przypomnieć, że przed wojną w Łodzi było prawie 40 sztibli, gdzie modlili się zwolennicy tego dworu.

Jak pisze historyk Tomasz Pietras, historia cadyków aleksandrowskich rozpoczęła się w 1866 r. Właśnie w tym roku postanowił osiedlić się tam Chanoch Henich ha-Kohen Lewin, uczeń dwóch znanych wówczas cadyków - Simchy Bunema z Przysuchy i Menachema Mendla z Kocka. Od 1878 roku w Aleksandrowie osiedliła się rodzina Dancigerów. Dwór cadyka w Aleksandrowie przed wojną należał do najważniejszych dworów chasydzkich w Polsce.
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:15, 16 Sty 2010    Temat postu:

Chasyd

jp
2010-01-13, ostatnia aktualizacja 2010-01-13 19:50

(z hebr. hasid - prawy, sprawiedliwy, bogobojny) - wyznawca chasydyzmu, którego podstawową zasadą była radość ze świata i życia. Chasydzi znani byli ze swych codziennych modlitw, a też obrzędów związanych ze śpiewem i tańcem. Nosili charakterystyczne stroje (np. wysokie czapy, futrzane kołpaki), modlili się po hebrajsku, a rozmawiali po żydowsku, czyli w jidisz.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:16, 16 Sty 2010    Temat postu:

LISTA CADYKÓW ALEKSANDROWSKICH

r
2010-01-14, ostatnia aktualizacja 2010-01-14 18:52

* Chanoch Henich ha Kohen Lewin (1798-1870), cadyk w Aleksandrowie od 1866 r.

* Jechiel Danciger z Aleksandrowa (1828-1894), cadyk i rabin w Aleksandrowie, Tuszynie, Grójcu i Pilicy od 1878 r.

* Jerachmiel Isruel Icchok Danciger z Aleksandrowa (1853-1910), cadyk w Aleksandrowie od 1894 r.

* Szmuel Cwi Hirsz Danciger z Aleksandrowa, zwany Tiferes Szmuel (1856-1923), cadyk w Aleksandrowie od 1910 r.

* Izaak Menachem Mendel Danciger (1880-1943), cadyk w Aleksandrowie od 1923 do 1939 r., zginął w Treblince w 1943 r.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
Administrator
AdministratorDołączył: 24 Maj 2006
Posty: 9350
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:53, 16 Sty 2010    Temat postu:

Chasydzi przechadzali się jak przed wojną

Joanna Podolska
2010-01-15, ostatnia aktualizacja 2010-01-15 21:20

W sobotni wieczór w dawnym domu modlitwy na zakończenie szabatu tańczyć będą chasydzi aleksandrowscy. W niedzielę z Łodzi wyjedzie ponad 300 ortodoksyjnych rabinów, którzy przyjechali na obchody setnej rocznicy śmierci cadyka z Aleksandrowa.

Wczoraj o godz. 15.43 w dawnym domu modlitwy chasydów z Aleksandrowa przy ul. Zachodniej zapalono świece. W ten sposób rozpoczął się szabat - najważniejsze żydowskie święto. Rabini, którzy przybyli do Łodzi z różnych stron świata, by uczcić stulecie śmierci Jerachmiela Isruela Icchoka Dancygera, rebego z Aleksandrowa, razem przywitali nadejście szabatu.

To dość niezwykłe wydarzenie dla łódzkiej społeczności żydowskiej. Obecnie cała gmina wyznaniowa liczy sobie zaledwie 300 osób. Choć modlą się codziennie, robią to w bardzo kameralnym gronie. Przed wojną mieszkało tu 233 tys. Żydów, z tego zdecydowana większość świętowała szabat. Dlatego na ulicach w piątkowy wieczór i sobotę widać było setki uroczyście ubranych religijnych chasydów idących do synagogi lub domu modlitwy w tradycyjnych strojach. Dziś na ulicach Łodzi to egzotyka. Wczoraj łodzianie mogli zobaczyć spacerujących po mieście chasydów, którzy w szabat nie mogą podróżować środkami lokomocji. Modlitwy miały miejsce w dawnym beit ha midrasz (domu modlitwy) chasydów aleksandrowskich przy ul. Zachodniej. W szabacie, który trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu w sobotę, uczestniczyło ponad 300 ortodoksyjnych rabinów, zwolenników dworu cadyka z Aleksandrowa. Powodem ich przybycia do Łodzi jest stulecie śmierci cadyka Jerachmiela Isruela Icchoka Dancygera, tzw. jurcajt, którzy chasydzi świętują w sposób szczególny. Ale spędzają tu przy okazji cały szabat.

Na zdjęciach widzimy chasydów przed modlitwą poranną przy ul. Pomorskiej, gdy zakładają na siebie tradycyjne stroje: tałes - czworokątny szal z białej jedwabnej tkaniny z naszytymi czarnymi pasami, i tefilin - skórzane pudełeczka, w których znajdują się fragmenty Tory w języku hebrajskim. Pudełeczka umieszcza się na ramieniu (blisko serca) i na głowie, by myśli modlącego się skierować na Torę.

Podczas pobytu rabinów w Łodzi chasydzi modlili się przed ohelem (grobowcem) cadyka Jerachmiela Isruela Icchoka Dancygera w Aleksandrowie. Obecny cadyk dynastii aleksandrowskiej, Israel Jair Danciger, mieszkający w Bnei Brak, rozpoczął tworzenie nowego zwoju Tory. Pierwsze litery świętej księgi zanotowane zostały w dawnym dworze chasydzkim w Aleksandrowie (na zdjęciu). - To symboliczne wydarzenie - podkreśla Symcha Keller, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Łódź, Forum o Łodzi Strona Główna -> Żydzi
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin